گواهی امضا | اخذ گواهی امضا

گواهی امضا

گواهی امضا در لغت به این معناست که امضای شخصی ذیل یک سند عادی توسط شخص سردفتر اسناد رسمی تایید بگردد.

مراحل اخذ گرفتن گواهی امضا چیست؟

اگر به دنبال گرفتن گواهی امضا هستید باید مراحل که در ادامه گفته می شود را طی کنید. بدین منظور باید فردی که متقاضی گرفتن گواهی امضا هست با در دست داشتن مدارک شناسایی در دفتر خانه برود و نزد سردفتر حاضر شود  زیر یک سند یا نوشته را امضا کند.

بعد از این موضوع سردفتر نام و مشخصات فرد و موضوع را و همین طور تاریخ سند را قید می کند و امضا کننده نیز به شکل حضوری (یعنی حتما باید در نزد سردفتردار حضور داشته باشد) در مقابل سردفتر دار امضای دیگری را میزند.

سپس سردفتر امضا را گواهی می کند و بعد از این امضای خود و ممهور به مهر دفترخانه که همراه با قید شماره ردیف دفتر به ذی نفع تسلیم می گردد.

برای گواهی امضا چه نکاتی را باید بدانید؟

1- گواهی اثر انگشت که معمولا مربوط می شود به افراد بی سواد به منزله ی گواهی امضا می باشد.

2- گواهی امضا برای هر نوع نوشته ای که جنبه ی مالی و مادی داشته باشد ممنوع است.

3- افرادی که در مقام سردفتران اسناد رسمی هستند باید گواهی امضای اوراقی که متن آن به صورت زبان خارجی هست را قبل از ترجمه رسمی و حصول اطلاع از مدلول آن خودداری کنند.

4- هر شخصی که برای گرفتن گواهی امضا تقاضا می کند باید حتما عین شناسنامه و یا کارت ملی را به همراه داشته باشد تا مورد احراز هویت قرار بگیرد و اگر هر گونه ابهامی و یا ناخوانا بودن وجود داشته باشد باید مراتب را به اداره ثبت احوال اطلاع دهد و یا در خصوص این موضوع پرسش را مطرح کند.

ماده 49 قانون ثبت در خصوص گواهی امضا چه می گوید؟

بر طبق ماده 49 قانون ثبت یکی از وظایفی که مسئولین ذی ربط دارند این است که به تصدیق صحت امضای اشخاصی که در ذیل نوشته های عادی و یا سند است بپردازند.  دفتری که این کار را انجام می دهد و به این کار اختصاص دارد دفتر گواهی امضا نامیده می شود، همچنین به عنوان یکی از دفاتر قانونی دوازده گاه رسمی به شماره میرود.

در بند 5 ماده یک آیین نامه اصلاحی  (۸/۱۱/۸۰) و همچنین در بند ۶ مادۀ ۱۱ آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۵۴ از آن نام برده شده.

این دفتر بر طبق ماده 2 همان آیین نامه باید مجلد باشد و تمامی صفحاتش را در ابتدای امر در دادستان شهرستان محل یا نماینده وی شماره گذاری شده باشد و پس از امضا شدن و مهر زدن دادسرا مجموع صفحات را در صفحه اول یا اخر دفتر ذکر بکنند.

وظیفه مسئول دفتر در خصوص گواهی امضا چیست؟

برطبق ماده 49 قانون ثبت اسناد و املاک وظایف  مسئولین دفاتر از قرار ذیل است:

1- قبول و حفظ اسنادی که به امانت میگذارند.

2- تصدیق صحت امضا.

3- اعطا سواد مصدق از اسناد ثبت گردیده به اشخاصی که مطابق مقررات حق گرفتن سواد را دارند.

4- به ثبت رساندن اسناد طبق مقررات.

برابر با ماده ذکر شده در بالا مشخص می گردد که وظیفه سردفتران، تنطیم و تصدیق گواهی امضا می باشد.

بر طبق ماده 20 قانون دفاتر اسناد رسمی :

(دفتر گواهی امضاء دفتری است که منحصراً مخصوص تصدیق امضاء ذیل نوشته‌های عادی است و نوشته تصدیق امضاء شده با توجه به‌ ماده ٣٧۵ آیین دادرسی مدنی مسلم‌الصدور شناخته می‌شود. وزارت دادگستری آیین‌نامه لازم را برای گواهی امضاء تهیه و تصویب خواهد کرد.)

دفتر گواهی امضا به چه شکل است؟

برابر با ماده 1 قانون ثبت و مواد 19 و 20 قانون دفاتر اسناد رسمی،  یکی از دفتر هایی که باید هر دفتر اسناد رسمی داشته باشد دفتر گواهی امضا می باشد.

این دفتر در ابعاد 20 در 34 سانتی متر است که به شکل پلمپ شده از ادارات ثبت محل توسط دفاتر خریداری می شود و هر صفحه از آن دارای خطوطی به شکل افقی و همین طور دارای شش ستون می باشد که در ادامه به توضیح ویژگی های آن میپردازیم.

  • ستون شماره ترتیب
  • ستون تاریخ
  • ستون نوع نوشته ای که امضاء ذیل آن گواهی می گردد.
  • ستون مربوط به شرح و معرفی و محل امضای معرفین.
  • ستون مربوط به عین گواهی که در سند نوشته شده است بطور مثال نوشته می شود: فقط صحت یا امضاء/ اثر انگشت آقا/ خانم … فرزند … به شماره شناسنامه … و کد ملی … صادره از … متولد … که با علامت + یا × مشخص یا نمودار است گواهی می گردد.
  • ستون مربوط به نمونه امضاء صاحب سند که در این ستون امضاء یا اثر انگشت درخواست کننده اخذ می گردد.

اگر در کرج و استان البرز به دنبال گرفتن گواهی امضا از دفترخانه هستید و به دنبال دفاتر اسناد رسمی معتبر میگردید میتوانید در این قسمت لیست کامل دفاتر اسناد رسمی کرج و استان البرز را مشاهده کنید.

پانوشت: گواهی امضا ، نحوه اخذ گواهی امضا ، دفاتر اسناد رسمی

 

 


2 0  

گواهی امضا | اخذ گواهی امضا

امتیاز: 5 از 2 رای

نظر شما درباره «گواهی امضا | اخذ گواهی امضا»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)

Call Now Buttonثبت کسب و کار شما در کرج مارکت