واکسن کرونا | ثبت نام واکسن کرونا | مراکز تزریق واکسن کرونا

ثبت نام نوبت واکسن کرونا

حدود یک سال است که از شیوع بیماری کرونا می گذرد، بیماری که از ووهان آغاز شد و بعد از مدتی کم تمام دنیا را درگیر خودش کرد و موجب مرگ بسیاری از مردم و کادر درمان شد حالا پس از حدود یک سال با تلاش دانشمندان در سراسر دنیا واکسن کرونا آماده شده است و در تعدادی از کشور ها در اختیار مردم قرار گرفته است.

در اغلب کشور هایی که در حال تزریق واکسن کرونا هستند ابتدا باید ثبت نام واکسن کرونا و یک سری مراحل را طی کنند تا  بتوانند تزریق انجام را دهند.

ایران هم از این قضیه مستثنی نیست و افرادی که مشمول دریافت واکسن کرونا می شوند باید ثبت نام واکسن را انجام دهند.در حال حاضر واکسن کرونا بیشتر برای کادر درمان اعم از پزشکان و پرستاران در حال انجام است به همین منظور افرادی که این شرایط را دارند، باید در سایت سازمان نظام پزشکی کشور در بخش ثبت نام واکسن کرونا نظام پزشکی ثبت نام کنند.

مراکز تزریق واکسن کرونا در ایران در حال راه اندازی هستن به عنوان نمونه در استان قم مرکز تزریق کرونا افتتاح شده است و در چند روز آینده آماده بهره برداری می باشد.

در حال حاضر در ایران برای گرفتن واکسن کرونا باید دارای شرایط سنی و یا شغلی باشید و هنوز واکسیناسیون سراسری آغاز نشده است.

واکسیناسیون کرونا در ایران  در حال انجام برای کادر درمان و پاکبانان  هست  و در چند روز آینده اجرای طرح واکسیناسیون برای افراد بالای 80 سال قرار است صورت بگیرد.

برای قرار گرفتن در نوبت ثبت نام واکسن کرونا در صورت داشتن شرایط، باید دارای پرونده سلامت الکترونیک نیز باشید، در صورتی که پرونده سلامت الکترونیک را دارا نیستید با دارا بودن کارت ملی به نزدیک ترین مرکز بهداشت بروید تا اقدامات لازم را انجام دهند.

در صورتی که دارای بیماری زمینه ای هستید باید مدارکی که مرتبط به بیماری شما هستند و این بیماری را تایید می کند به همراه داشته باشید.

انواع واکسن های موجود در جهان در خصوص پیشگیری از کرونا

در حال حاضر واکسن های متنوعی در دنیا تهیه شده اند که از معروف ترین آن ها می توان به واکسن فایزر ساخت آمریکا، واکسن اسپوتنیک که واکسن روسی کرونا هم شناخته می شود، واکسن مدرنا، واکسن کرونا دانشگاه آکسفورد که با همکاری شرکت داروسازی اَسترازِنِکا و معروف هست به واکسن اَسترازِنِکا تهیه شده است و واکسن کرونا هندی که توسط شرکت بهارات بیوتک ساخته شده و به کواکسین مشهور هست.

در بین این واکسن هایی که در دنیا ساخته شده اند و در حال استفاده می باشند،  فایزر واکسن کرونا محبوبیت بالاتری دارد در عینی که تاثیر گذاری بیشتری هم داشته است.

واکسن فایزر که توسط شرکت بیون تک ساخته شده و توسعه پیدا کرده است، باید در دو دوز تزریق شود که فاصله  ی بین دو دوز چیزی در حدود سه هفته می باشد.

تاثیر واکسن کرونا و عوارضی که برروی زنان باردار، افراد مبتلا به نقص ایمنی دارد هنوز مشخص نشده است و هم اکنون در حال بررسی بر روی آن هستند.

در میان این واکسن های معرفی شده واکسن اسپوتنیک روسی اولین واکسن در جهان بود که با ۹۲ درصد مقابله در برابر ویروس کووید-۱۹ در جهان تولید شد.

در ساخت این واکسن علاوه بر ویروس  کرونا، دو نوع ویروس سرماخوردگی دستکاری‌شده نیز وجود داردکه به محض ورود به بدن پروتئین شاخی شکل را در بدن تکثیر می کند تا سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس آمادگی کامل را داشته باشد.

اما واکسن های مدرنا و فایزر با سیستم MRNA ساخته و تولید شده اند و دراین شیوه احتمال دستکاری ژن و سرطانی شدن سلول وجود ندارد.

واکسن آسترازنکا به دلیل عوارضی که از خود نشان داد نسبت به واکسن های دیگر نسبتا دیرتر وارد حوزه رقابت شد، از مزایای واکسن آسترازنکا این را می توان گفت که آن را به راحتی در یخچال می شود نگه داری کرد و علاوه بر آن میزان تولید بیشتری را هم دارد به این صورت که اگر از واکسن های مدرنا و فایزر 20 میلیون بشود تولید کرد از آسترازنکا 200 میلیون تولید می شود.

اگر چه همچنان واکسن هایی هم در حال ساخت هستند و کاندید هستند مانند واکسن جانسون و جانسون که در حال بررسی و نتایج آن هستند.

واکسن های کرونای ایرانی

همچنین در ایران نیز واکسن هایی مانند واکسن کووایران که در مرحله ‏پایان‬ فاز دوم کارآزمایی بالینی می باشد، واکسن کووپارس که چیزی در حدود 133نفر تا پایان فروردین آن را تزریق کرده اند.

همچنین کونژوگه نام واکسنی است که با همکاری انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا تولید و وارد بازار خواهد شد.

واکسن کرونا کی وارد بازار ایران می شود؟

با توجه به صحبت های مسئولین در خصوص زمان وارد شدن واکسن کرونا در ایران، به طور حدودی  بیان کرده اند در نیمه اول امسال واکسن کرونا ساخت ایران به مرحله ای می رسد که می توان واکسیناسیون سراسری را شروع کرد. و شایعاتی پیرامون این که واکسن کرونا مردادماه به صورت انبوه به بهره برداری می رسدوجود دارد.

با توجه به صحبت های رئیس ستاد اجرایی فرمان امام واکسن ایرانی کوو برکت اکنون در حال تست های انسانی می باشد و در حال حاضر  نتیجه مثبت و رضایت مندی هم همراه داشته است. به این صورت که این واکسن توانسته بر روی کرونای جهش یافته انگلیسی هم تاثیر بگذارد و موجب ناگیرایی آن شود.

اگر چه در چند روز اخیر صحبت هایی در خصوص فروش واکسن کرونا به گوش می رسید که با بررسی هایی که انجام شد و صحبت های رئیس پلیس تهران مشخص شد که این کار به ندرت در ناصر خسرو تهران با فعالیت قاچاقچیان در حال انجام است اما به این صورت نیست که فروش واکسن کرونا در این منطقه دایر شده باشد.

پانوشت: مراکز تزریق واکسن کرونا ، سایت ثبت نام تزریق واکسن کرونا

 


2 0  

واکسن کرونا | ثبت نام واکسن کرونا | مراکز تزریق واکسن کرونا

امتیاز: 5 از 2 رای

نظر شما درباره «واکسن کرونا | ثبت نام واکسن کرونا | مراکز تزریق واکسن کرونا»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)

Call Now Buttonثبت کسب و کار شما در کرج مارکت