فرق ساتنا و پایا چیست؟ نحوه انتقال وجه ساتنا و پایا

انتقال وجه

طبق افزایش کارمزدهای بانکی در سال گذشته استفاده مردم از سامانه اینترنتی نظام بانکی کشور افزایش یافت و به نحوی فرهنگ سازی شد تا استفاده از همراه بانک و اینترنت بانک رونق گرفت. ساتنا مخفف “سامانه الکترونیکی تسویه ناخالص آنی” است و به منظور انتقال های بین بانکی الکترونیکی از آن استفاده می شود.

پایا نیز همانند ساتنا برای انتقال وجه در سیستم الکترونیک برای جابه جایی مبالغ بین بانکی مورد استفده قرار می گیرد. از جمله مزیتهای ساتنا و پایا می توان به مکانیزه کردن فرآیند پردخت های خرد بین بانکی است. این امر در کاهش مراجعه حضور به بانک نقش پررنگی را ایفا کرده است.

تفاوت ساتنا و پایا در چیست؟

یکی از تفاوت های ساتنا و پایا می توان به سقف مبلغ جابجایی در یکبار اشاره کرد. به عنوان مثال با پایا در رنج 15 میلیون تا سقف 50 میلیون تومان می توان مبلغ انتقال داد. در انتقال وجه از سیستم پایا انتقال وجه از 1 ریال تا سقف 99 میلیون تومان انجام می پذیرد. یکی دیگر از تفاوت های عمده می توان به شیوه واریز به حساب مشتری اشاره کرد. در سیستم ساتنا تسویه حساب و واریز به صورت تکی و در زمان درخواست از طریق بانک مرکزی و بانک مقصد انجام می پذیرد و مدت زمان انتقال از 2 ثانیه تا 20 دقیقه متغیر است. اما انتقال وجه در سیستم پایا با تاخیر انجام می شود و در ساعت های معینی از روز حواله می شود. اگر انتقال وجه در سیستم ساتنا خارج از ساعت اداری و برای سیستم پایا بعد از ساعت 11:30 انجام بپذیرد، انتقال به روز کاری بعد موکول خواهد شد.

نحوه انتقال وجه ساتنا و پایا

پس از آنکه از تفاوت ساتنا و پایا آگاه شدید، برای انتقال وجه از طریق ساتنا شما احتیاج به استفاده از همراه بانک هایی که این قابلیت پشتیبانی می کنند. به این ترتیب برای انتقال مبلغ تنها نیاز به شماره شبای شخص مورد نظر برای انتقال وجه دارید. انتقال وجه از طریق پایا نیز به همین صورت است. تنها چیزی که باید مورد توجه قرار دهید مدت زمان جابجایی وجه و همینطور کف و سقف مبلغ جابجایی از طریق این دو سیستم است. همانطور که در بالا نیز به آن شاره شد مدت زمان انتقال وجه در ساتنا 2 ثانیه تا 20 دقیقه است اما در پایا مدت زمان حواله سه بار در روز می باشد. بنابراین انتقال وجه در ساعت های  7:30 صبح، 9:30صبح و یا 11:30 صبح  به حساب فردی که حواله کردید، واریز می شود.

پانوشت: ساعات جدید انتقال وجه پایا, کارمزد ساتنا و پایا,  ساعت کاری ساتنا و پایا,  ساعات جدید انتقال وجه ساتنا , زمان واریز ساتنا و پایا , تعریف ساتنا و پایا

4/5 - (1 امتیاز)

2 0  

فرق ساتنا و پایا چیست؟ نحوه انتقال وجه ساتنا و پایا

امتیاز: 5 از 2 رای

نظر شما درباره «فرق ساتنا و پایا چیست؟ نحوه انتقال وجه ساتنا و پایا»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)