سد (امیرکبیر) کرج | سد کرج | سد امیرکبیر | دریاچه امیرکبیر

سد کرج

سد (امیرکبیر) کرج یکی از جاذبه های گردشگری کرج است که معمولا هر آخر هفته عده ای کثیر برای دیدن آن راهی می شوند، سد کرج یکی از منابع اصلی برای تامین آب آشامیدنی تهران می باشد. علاوه بر برطرف سازی نیاز آب آشامیدنی تهران ، برای مصارف کشاورزی در کرج هم مورد مصرف هست. سد کرج یکی از مراکز طبیعی پرورش ماهی قزل آلا خال قرمز و رنگین کمانی می باشد.

تاریخچه سد کرج

ساخت سد امیرکبیر از سال 1336 آغاز شده است و حدود چهارسال بعد ساخت آن به اتمام می رشد. برای ساخت این سد از مهندسان فرانسوی بهره گرفتند. هنگامی که می خواستند این سد را بسازند، علاوه بر این که یک شرکت فرانسوی هم بود شرکت آمریکایی هم برای کار بر روی این سد، درخواست داده بود. شرکت آمریکایی قصد داشت، دیوار سد را با 10 متر ارتفاع بیشتر بسازد که این کار باعث می شد هزینه تا حد زیادی افزایش یابد، به همین دلیل تصمیم گرفته شد این پروژه توسط فرانسوی ها انجام شود با هزینه ای مناسب تر، که حدود 4 متر هم دیواره سد نسبت به طرح اولیه افزایش داشت.

ویژگی های سد کرج

این سد دارای ناحیه ی آبریزی در حدود 764 کیلومتر مربع می باشد و جریان آب سالیانه میزانی در حدود 472 میلیون متر مکعب است. این سد دارای تاجی به ارتفاع 180 متر و شش دریچه تخلیه می باشد.هدف از ساخت سد امیر کبیر برای تامین آب آشامیدنی استان تهران بوده است و همچنین کنترل سیل های بهاره و تابستانی در تهران. سد امیرکبیر علاوه بر این که برای تامین برق و آب ساخته شده بود قسمتی برای تفریح و مکان های گردشگری نیز دارد.

به گونه ای که سد امیرکبیر را به یکی از مکان های گردشگری و تفریحی برای افرادی که ساکن تهران و کرج هستند کرده است.

جاذبه های گردشگری سد کرج چیست؟

سد امیرکبیر با توجه بر این که یکی از مقاصد گردشگری استان البرز به حساب می آید، جاهای دیدنی زیادی دارد، یکی از مکان های دیدنی که سد کرج و یعنی اطراف سد کرج دارد روستاهای زیبایی است که وجود دارد.

اگر چه که تعدادی از روستاهای این اطراف به خاطر ساختن سد کرج، به زیر آب رفتن اما روستاهای زیبای دیگری همچنان وجود دارند. روستا هایی نظیر خوزنکلا، کوشک بالا، قله منار، مورود، پل خواب، واریان، ارنگه بزرگ  هستند که اگر چه چندین سال هست که خالی از سکنه شده و تبدیل به مناطق گردشگری شده است.

یکی از مکان هایی که زیباست و به عنوان طبیعت دلنواز آبشار هفت چشمه شناخته می شود از جمله زیبا ترین مکان های دیدنی اطراف سد کرج است. آبشار هفته چشمه یکی از جاذبه های جاده چالوس است.

برای این که بتوانید به این مکان گردشگری بروید، لازم است که از جاده چالوس به سمت روستای ارنگه بروید و به پارکینگ هفت چشمه برسید، سپس لازم است که باقی راه را پیاده روی کنید. در صورتی که قصد دارید این آبشار را از نزدیک ببینید، می توانید از مسیری بروید که پیچ و خم زیادی دارد اما نیازی به پرداخت هزینه ندارد. اگر چه مسیری راحت تر هست، اما نیازمند پرداخت ورودی می باشد.

یکی دیگر از مکان هایی دیدنی اطراف سد، جاده چالوس است. جاده چالوس یکی از زیباترین جاده های ایران می باشد که میزان محبوبیت و شهرت آن بعد از سد کرج زیادتر شد به ویژه در آخر هفته ها و ایام تعطیلات که این میزان به اوج خود می رسد.

پانوشت: سد امیر کبیر، جاذبه های گردشگری کرج، روستای دیدنی در کرج ، جاده چالوس 

رای بدهید

2 0  

سد (امیرکبیر) کرج | سد کرج | سد امیرکبیر | دریاچه امیرکبیر

امتیاز: 5 از 2 رای

نظر شما درباره «سد (امیرکبیر) کرج | سد کرج | سد امیرکبیر | دریاچه امیرکبیر»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)