کاخ مروارید | کاخ شمس | کاخ مروارید در کرج | کاخ مهرشهر کرج

کاخ مروارید یکی از مناطق دیدنی شهر کرج محسوب می شود، کاخ مروارید در مهرشهر کرج واقع شده است که این منطقه دارای دو خیابان اصلی و مهم می باشد به نام های ارم و شهرداری برای این که بتوانید از کاخ موزه مروارید دیدن کنید باید به انتهای خیابان ارم برسید.

علت این که شمس این منطقه را برای سکونت انتخاب کرده بود، بیماری آسم بود. او به بیماری آسم مبتلا بود به همین جهت یک منطقه خوش آب و هوا را برای سکونت انتخاب کرده بود. کاخ مروارید همچنان هست و به عنوان کاخ شمس شناخته می شود.

این کاخ برای اقامت شمس پهلوی در سال های 1345الی 1347 ساخته شده بود. شکل این کاخ همانند سفره ماهی است که صدفی آن را فرا گرفته است ساخته شده، معمار این بنا وسلی پیترز است که یک معمار آمریکایی بود و توسط بنیاد فرانک لوید با مبلغ یک میلیون دلار بنا گردید.

این کاخ دارای زیر بنای 2500 متر مربع می باشد ولی در زمینی به اندازه ی 111 هکتار بنا شده است. شمس پهلوی تا سال 1357 در این کاخ سکونت داشت. در این کاخ مهمانی هایی زیادی برگزار می شد که بعضا مهمان های اروپایی و آمریکایی هم جزئی از آن ها بودند.

ویژگی های کاخ مروارید

این کاخ به شکل یک سفره ماهی ساخته شده است و باله هایی از این سفره ماهی به شکل یک دریاچه اطراف این کاخ را گرفته اند. دریاچه های سه طرف کاخ را گرفته اند. این مجموعه شامل بخش هایی همچون استخر،آب نما، تالار طلایی بار، اتاق خواب، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، پرندگان کمیاب که در محلی جداگانه نگه داری می شدند.

اتاق صدف زیبا ترین بخش این مجموعه است که تزئینات مختلفی را دارد.

بازسازی و باز گشایی مجموعه کاخ مروارید

بعد از انقلاب تملک این مجموعه را سازمان میراث فرهنگی بر عهده گرفت، به دنبال بی توجهی هایی که در چند سال اخیر پیش آمده، این بنا دچار تخریب های زیادی شده است.به همین جهت کارهای مرمت انجام شد و سبب شد که در سال 1394 این کاخ برای نوروز آماده شود و برای بازدید برنامه های مختلفی در نظر گرفته شد.

شرایط کاخ بعد از انقلاب

بعد از انقلاب در سال 57 این ساختمان به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی سپرده شد و مدتی بعد بود که به بنیاد تعاون سپرده شد. این مجموعه تا مدتی به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده شناخته می شد. در سال 93 بود که این کاخ به میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرزواگذار شد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی البرز:

“بسیاری از اموال کاخ مروارید قبل از اینکه به میراث فرهنگی تحویل داده شود، به غارت رفته بود. با این اوصاف بازگرداندن مجدد این اموال به کاخ امری بعید به نظر می‌رسد و شدنی نیست. البته اگر به صورت اتفاقی بخشی از اموال این کاخ درجایی شناسایی شود، فرایند بازگرداندن آنها انجام می‌گیرد ولی نباید در این خصوص امیدوار بود.”

پانوشت: کاخ مروارید، کاخ شمس، مهرشهر کرج، پلان کاخ مروارید، مرمت کاخ مروارید، کاخ مروارید کرج 


2 1  

کاخ مروارید | کاخ شمس | کاخ مروارید در کرج | کاخ مهرشهر کرج

امتیاز: 3.3 از 3 رای

نظر شما درباره «کاخ مروارید | کاخ شمس | کاخ مروارید در کرج | کاخ مهرشهر کرج»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)