شهرستانک کجاست ؟| شهرستانک جاده چالوس |روستای شهرستانک کجاست؟

شهرستانک یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرج محسوب می شود، شهرستانک جزوی از دهستان آسارا هست . در چندین سال گذشته شهرستانک مرکز بخش کن بود. روستای شهرستانک در 54 کیلومتری شمال غربی کرج است و در مرز البرز و تهران قرار گرفته است. ارتفاعی که این روستا، 2190 می باشد.

روستای شهرستانک به خاطر داشتن آب و هوای خوب و جاده های کوهستانی، باغ های میوه، دره های زیبا و سرسبز هر ساله منطقه ای دیدنی و گردشگری تبدیل می شود.

مسیر دسترسی به شهرستاک

برای رسیدن به شهرستانک دو تا مسیر وجود دارد اولین مسیر :

این مسیر از طریق جاده چالوس می باشد که باید ابتدا از تهران به سمت کرج بروید و بعد از رسیدن به کرج خروجی جاده چالوس را بروید باید روستاهای آسارا، ماهان، درده را رد کنید و چیزی در حدود 44 کیلومتر را طی کنید تا مسیری برسید که در حقیقت یک دو راهی است که شما را به روستای شهرستانک هدایت می کند.

مسیر دوم :

این مسیر از آزاد راه تهران شمال رد می شود، برای این که به آن برسید باید از تهران به سمت اتوبان شیخ فضل الله حرکت کنید و از خروجی آزادگان شمال، خارج شوید. با عبور از این مسیر حدود 50 کیلومتر راه هست. بعد از این مسیر شما باید وارد آزاد راه تهران شمال بشوید و  حدود 40 کیلومتر را طی کنید و از خروجی سمت چپ می توانید وارد جاده شهرستانک شوید  و نیاز است حدود 9 کیلومتر را طی کنید تا به شهرستانک برسید.

پیشینه شهرستانک

قدمت ثابت شده این روستا مربوط به قرن ششم می باشد، اگر چه گفته می شود که چیزی در حدود 4000 سال پیش به سبب وجود منبع آب و چشمه عده ای زیادی از مردم در کوهپایه های البرز ساکن شدند و همان طور همواره تشکیل جمعیت در یک منطقه  بر اساس وجود منبعی از آب و آب و هوای خوب بوده است به همین  جهت در منطقه شهرستانک نیز مردم ساکن شدند.

روستاهای کوچکی که در اطراف شهرستانک بودند به دلیل کشاورزی و دام پروری از بین رفتند و روستای شهرستانک را به وجود آوردند. اوایلی که در روستا ساخت و ساز انجام میدادند در حین زیر و رو کردن خاک با  اجسادی رو به رو شدند که احتمالا متعلق به زرتشتیان می باشد زیرا که رو به قبله خاک نشده بود.

کاخ ناصری

کاخ ناصری که نام آن را کاخ شهرستانک نیز می نامند در سال 1257 در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد. علت ساخت این کاخ در شهرستانک این بوده است که ناصرالدین شاه می خواسته یک مکانی برای استراحت و شکارگاه داشته باشد که در منطقه ای خوش آب و هوا نیز قرار داته باشد به همین سبب این کاخ در شهرستانک ساخته شد که فردی به نام «آقا محمد ابراهیم خان» که با عنوان معمار باشی شناخته می شد.

هر ساله ناصرالدین شاه برای برگزاری مراسم آشپزان به این کاخ می رفت و برای رسیدن به این کاخ از مسیر مخصوص کالسکه عبور می کرد اما همراهان و خدمه اش از مسیری باریک عبور می کنند که موجب می شد تعداد از آن ها هر ساله در اثر عبور از این منطقه به دره می افتادند و جان خود را از دست میدادند. که همین امر موجب شد که ناصرالدین شاه قصر یاقوت را در سرخه حصار بسازد و مراسم های خود را آنجا برگزار کند. 

پانوشت: کاخ ناصری , شهرستانک, روستای شهرستانک ,روستای شهرستانک کجاست ,اقامتگاه شهرستانک 


1 1  

شهرستانک کجاست ؟| شهرستانک جاده چالوس |روستای شهرستانک کجاست؟

امتیاز: 2.5 از 2 رای

نظر شما درباره «شهرستانک کجاست ؟| شهرستانک جاده چالوس |روستای شهرستانک کجاست؟»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)