کاخ سلیمانیه | کاخ موزه سلیمانیه کجاست | کاخ سلیمانیه کرج

کاخ سلیمانیه

کاخ سلیمانیه یکی از مکان های بسیار دیدنی در شهر کرج می باشد که مکان آن در مرکز شهر کرج است و حدود حد فاصل امامزاده حسن و بلوار شهید چمران می باشد. این بنا در زمان فتحعلی شاه ساخته شده بود، و با دستور سلیمان میرزا که یکی از پسران شاه بود این بنای برای اقامت تابستانی ساخته شده بود. مدت زمان ساخت این کاخ از سال های 1225 تا 1227 بوده است. این بنا توسط صدر اصفهانی ساخته شده بود.

داستان نام گذاری کاخ سلیمانیه

این کاخ محل اقامت سلیمان میرزا فرزند فتحعلی شاه بود، به همین جهت نام او به کاخ سلیمانیه تبدیل شده بود. بنای اولیه این کاخ در سال 1225 ساخته شده بود و در سال 1227 کاخ اولیه ساخته شده بود و از طرفی با دستور فتحعلی شاه این کاخ گسترش پیدا کرده بود در نهایت در سال 1228 با جزئیات نهایی این کاخ تکمیل گشت.

همان طور که گفته شد،  این کاخ توسط صدر اصفهانی که در حقیقت پدر زن میرزا سلیمان بود ساخته شده بود.

کاخ سلیمانیهمعماری زیبا و ساده کاخ سلیمانیه

این کاخ تمام المان های زیبایی را که یک کاخ قاجاری باید داشته باشد دارد و تمام اجزای آن متقارن است و بنایی است که آجری و دارای سقف شیروانی می باشد. این کاخ که در عینی سادگی بسیار زیبا بوده دارای مولفه هایی چون ارسی ها، آیینه کاری ها، تالار ها، سقف شیروانی، تناسب نما و نقشه و همچنین این ساختمان دو طبقه است که در نهایت ترکیب خوبی را به وجود آورده است.

این ساختمان از خشت و آجر و با مهاربند های چوبی ساخته اند، تالار ها و فضاهای داخلی این کاخ دارای نقاشی ها و همین طور آینه کاری های بزرگ می باشد که با تزئینات گچی آمیخته شده است و نمای بیرونی آن دارای قاب های آجری و همراه با نقش هایی است که با گچ و خاک ساخته شده است.

این بنا دارای تزئینات است همچون دو نقاشی از عبدالله خان نقاش باشی که یک تصویر آن از ناصرادین شاه است و دیگری از آقا محمدخان به همراه اطرافیان . نمای آن آجری است و تزئینات خاص و به خصوصی ندارد و ظاهر آن با آجر پوشانده شده است.

در حال حاضر این بنا چگونه است ؟

در حال حاضر این بنا شرایط خوبی ندارد و مقدار زیادی از آن تخریب شده است و سال های زیادی است که این مکان متروکه است و رها شده است، در سال های گذشته سعی شده است که اندکی وضعیت آن بهتر شود و کارهایی در جهت مرمت آن انجام دهند. اما به طور کلی کار های زیادی برای مرمت آن انجام نشده است به همین دلیل است که تبدیل به یک مخروبه شده است.

از دلایل مخروب شدن خیلی زود این کاخ می توان به این موضع اشاره کرد که بعد از فرار سلیمان میرزا در سال 1250 قمری که پس از مرگ فتحعلی شاه بود، شرایط بسیار سخت و دشوار شده بود و تعداد خیلی از شاهزادگان یا نابینا شده بودند و یا این که زندانی و حتی کشته می شدند در چنین شرایطی که محمد شاه طبق ماده هفت ترکمنچای پادشاه شد. تعدادی از شاهزادگان نیز از کشور فرار کردند و رفتند مانند سلیمان میرزا و به همین جهت این کاخ بدون ساکن ماند و خیلی زود تخریب شد.

پانوشت: کاخ سلیمانیه ، کاخ سلیمانیه در کرج ، مرمت کاخ سلیمانیه ،مکان های دیدنی در کرج ، کاخ سلیمانیه البرز 

رای بدهید

2 0  

کاخ سلیمانیه | کاخ موزه سلیمانیه کجاست | کاخ سلیمانیه کرج

امتیاز: 5 از 2 رای

نظر شما درباره «کاخ سلیمانیه | کاخ موزه سلیمانیه کجاست | کاخ سلیمانیه کرج»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)