پل شاه عباسی کرج | پل دختر کرج | پل تاریخی کرج | پل سلیمانیه کرج

پل شاه عباسی

پل شاه عباسی، پیشینه ای دارد که از زمان سلجوقیان به جا مانده است و در زمان صفویان بود که این پل، این منطقه  را به ری و قزوین متصل کرد.  در نتیجه نشانه هایی  از پل های صفوی و معماری آن زمان در این پل دیده می شود.

پل شاه عباسی که به عنوان پل سلیمانیه و پل دختر نیز شناخته می شود، بر روی رودخانه کرج ساخته شده است و با شماره 3501 در سال 1379 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. این پل در سال های گذشته بازسازی و مرمت شد و تا حدودی ظاهر آن تغییر کرد.
این پل در نزدیکی سینما هجرت واقع شده است و در ابتدای ورودی جاده چالوس بود.  پل شاه عباسی در سمت شرقی شهر کرج است و در کنار ساختمانی است که مربوط به دوره ی سلجوقی است و به نام صمصام است.
پل شاه عباسیحمدالله مستوفی،  جغرافی‌دان، مورخ، شاعر و نویسنده ایرانی قرن هشتم می باشد که در توصیف رودخانه کرج و پلی که برروی آن است را پل خاتون می گوید که بر اساس تاریخ این پل به یاد زبیده خاتون همسر هارون الرشید، نامگذاری شده است.
هنگامی که شواهد بررسی شد و ویژگی های پل کرج مانند یک دهانه طاقدار بزرگ و سایر ویژگی هایی که از دوران صفوی به جا مانده است در نظر گرفته شد احتمال این داده می شود این پل همان پل مورد نظر حمدالله مستوفی می باشد که در زمان صفویه بازسازی شده است. افرادی که در حوزه صاحب نظر هستند همگی معتقدند که این پل مربوط به دوران صفوی می باشد. اگر چه که عده ای معتقدند در سده های پنجم و ششم که مربوط به زمان سلجوقیان می باشد. این پل سبب متصل سازی ری با قزوین می شده.

بازسازی پل

این پل بر اثر عواملی چون سیل، ریزش باران و بر اثر گذشت زمان و عدم بازسازی بهینه و مناسب دچار فرسودگی شده و باعث شده این پل در معرض فروریختن قرار بگیرد. این پل در سال 1388 بازسازی شده است. برای این که این پل به یک محیط گردشگری تبدیل شود خود پل در حال سنگفرش شدن است و همچنین دو مکان برای پناهگاه در اطراف این پل ساخته شده و همچنین این پلکان برای رفت و آمد در دو طرف قرار گرفته است. این بنا در سال 1388 بازسازی شده است.

پل شاه عباسیویژگی های فنی پل شاه عباسی

طول پل دختر 61 متر و عرض آن 7 متر است. این پل بر روی رودخانه کرج از رشته کوه البرز نشات گرفته است و تا مرد آباد و ماهدشت می رود. ساختمان این پل به صورت پلکانی است که میانه این پل دیواری ستبر است که داخل آن 4 دهانه ی بزرگ و کوچک  و 2 طبقه دارد.

پل عباسی دو دهانه بزرگ دارد که دارای تاقهای با کمان نیم گرد است . دو دهانه بالایی با راهرو و پلکان به دو دهانه زیرین و کناری متصل شده است. این راه رو ها برای جای گیری مسافران ساخته شده بود. این پل بر روی دو سمت رودخانه و خرسنگ ها جای گرفته بود.

این سبک از معماری و ساختاری که استفاده شد بود توانست بار سنگین این سازه را بر دوش بکشد و در زمان هایی که فشار آب زیاد می شود بتواند مانع از خرابی پل شود.

پانوشت: پل شاه عباسی، پل دختر، پل سلیمانیه، پل کرج، منطق دیدنی و زیبای کرج، مناطق گردشگری کرج 

رای بدهید

1 0  

پل شاه عباسی کرج | پل دختر کرج | پل تاریخی کرج | پل سلیمانیه کرج

امتیاز: 5 از 1 رای

نظر شما درباره «پل شاه عباسی کرج | پل دختر کرج | پل تاریخی کرج | پل سلیمانیه کرج»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)