آشنایی با 3 مورد از رایج ترین مشکلات عاطفی سالمندان

از نظر شما مهمترین مشکلات عاطفی سالمندان شامل چه مواردی می شوند؟ اگر یک روز پای درد و دل سالمندان بنشینیم به خوبی متوجه می شویم که یکی از رایج ترین مسائلی که بسیاری از آن ها با آن درگیر هستند، مشکلات عاطفی است. عمده مشکلات عاطفی سالمندان ناشی از کمبود یک حامی و همدم برای حرف زدن و نداشتن هیچگونه سرگرمی است. یکی از بهترین راه ها برای رفع این مشکل، استخدام یک پرستار حرفه ای و مجرب است. اگر قصد دارید از یک پرستار به عنوان همدم و همراه برای سالمند خود کمک بگیرید، می توانید از خدمات بهترین شرکت پرستاری در کرج برای استخدام پرستار سالمند در کرج بهره ببرید. در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا شما را با 3 مورد از مهمترین و رایج ترین مشکلات عاطفی که این عزیزان از آن ها رنج می برند و راه های مقابله با آن ها آشنا کنیم.

مشکلات عاطفی سالمندان

شناخت مشکلات عاطفی سالمندان چه اهمیتی دارد؟

با شنیدن عبارت “مشکلات سالمندان” ذهن بسیاری از ما به سمت بیماری هایی همچون فشار خون، دیابت، درد مفاصل و مشکلات جسمی کشیده می شود. اما باید بدانیم که مشکلات سالمندان تنها محدود به بیماری های جسمی نمی شود. گفته می شود که از میان هر 4 سالمند، حداقل یک نفر از آن ها از مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب یا زوال عقل رنج می برد. در این میان افسردگی شایع ترین مشکل سلامت روان در میان افراد مسن است. شناخت نیازها و مشکلات عاطفی سالمندان می تواند به اطرافیان آن ها کمک کند تا با آگاهی از این مسائل، از ابتلای این عزیزان به عارضه های روانی جلوگیری کنند. در ادامه به بررسی مهمترین مشکلات عاطفی افراد مسن می پردازیم.

1- انزوا و تنهایی؛ یکی از مشکلات عاطفی سالمندان

انزوا و تنهایی همان چیزی است که بسیاری از ما از آن می ترسیم اما یک مشکل شایع در سالمندان به حساب می آید. وابستگی به اعضای خانواده و محدودیت های مالی می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس سالمندان را کاهش دهد و باعث شود این عزیزان بیش از هر زمان دیگری در زندگی احساس انزوا و تنهایی داشته باشند. راهکارهای گوناگونی برای رفع این مشکل وجود دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پر کردن وقت سالمندان با فعالیت هایی که از فکر و خیال بیش از حد آن ها جلوگیری کند
 • گوش سپردن به درد و دل ها و صحبت های آن ها به عنوان یک همدم
 • سر زدن به سالمندان و رساندن این پیام به آن ها که حضورشان برای ما ارزشمند است

مشکلات سالمندان

2- اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی جزو مهمترین مشکلات سالمندان محسوب می شوند. به طوری که بسیاری از افراد مسن دائما نگران هستند. این نگرانی می تواند مربوط به ترس از مرگ یا حتی مربوط به کوچکترین و بی ارزش ترین مسائل روزمره باشد. بسیاری از آن ها در هر موقعیتی از رخ دادن بدترین اتفاق ممکن می ترسند. طبق تحقیقات انجام شده، تغییرات طبیعی در مغز که با افزایش سن رخ می دهد ممکن است مسیرهای عصبی که با اختلالات اضطرابی مرتبط هستند را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از سالمندان از مواردی همچون زمین خوردن، عدم توانایی پرداخت هزینه های زندگی، وابسته شدن به دیگران برای رفع نیازها، تنهایی و مرگ به شدت می ترسند. سالمندان و خانواده‌ هایشان باید بدانند که تغییرات سلامتی و بیماری ها نیز می‌توانند باعث اضطراب شوند. وظیفه ما این است که با درک این مسائل، به آن ها را در راستای کنار آمدن با این ترس ها کمک کنیم. رعایت دستورالعمل های زیر می تواند در کاهش اضطراب سالمندان موثر باشد:

 • خواب کافی
 • داشتن فعالیت کافی
 • اعمال معنوی
 • وقت گذراندن با دوستان و خانواده
 • انجام کار یا فعالیت های داوطلبانه

3- پوچی و بی ارزشی ؛ از جمله مهمترین مشکلات عاطفی سالمندان

یکی از مشکلات عاطفی سالمندان که یکی از علائم افسردگی آن ها نیز به شمار می رود، احساس پوچی و بی ارزشی است. بسیاری از سالمندان با فکر کردن به گذشته و با نگاه به آینده ای که مرگ را در نزدیکی خود می بینند احساس پوچی و بی ارزشی می کنند. این احساسات عمدتا همراه با احساس نا امیدی، گناه و درماندگی است. این احساسات تا حدودی طبیعی است اما اگر اطرافیان، سالمندان را به حال خود رها کنند قطعا شدت این افکار نیز بیشتر خواهد شد. بنابراین ما وظیفه داریم به عنوان اطرافیان این عزیزان، از آن ها برای رفع این مشکلات حمایت کنیم. بدین منظور می توانیم اقدامات زیر را انجام دهیم:

 • رفتار با احترام با سالمندان
 • با دقت گوش دادن به صحبت های آن ها
 • درک ارزش های سالمندان
 • کمک به آن ها برای حفظ احساس استقلال

نیازهای عاطفی سالمندان

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با مهمترین مشکلات عاطفی سالمندان آشنا کنیم. شما به عنوان اطرافیان این عزیزان با شناخت نیازهای عاطفی سالمندان می توانید به آن ها کمک کنید تا با مشکلات خود آسان تر کنار بیایند. در انتها توصیه می کنیم در صورتی که فکر می کنید از زمان کافی برای نگهداری از این عزیزان و انجام مراقبت های جسمی و روحی آن ها برخوردار نیستید، روی کمک پرستاران حرفه ای مجموعه دنیای آرامش حساب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

1 0  

آشنایی با 3 مورد از رایج ترین مشکلات عاطفی سالمندان

امتیاز: 5 از 1 رای

نظر شما درباره «آشنایی با 3 مورد از رایج ترین مشکلات عاطفی سالمندان»

نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید (نظرات حاوی توهین منتشر نمی شود)